MUSIMI.DK
Bredbåndstelefoni til folket

Interview af Musimis ledelse

Tilbage til oversigt | Tilbage til forum

Besked #1: Interview af Musimis ledelse

Position: Normal
Oprettet: 2007-02-09 10:42:40
På Voipbloggen har vi hevet fat i Rune Strømmen (CEO Musimi) og stillet ham 5 skarpe spørgsmål.

Læs de interessante svar her:
http://www.voipbloggen.dk/5-skarpe-til-direktoeren-for-tellio-musimi-rune-stroemmen/

Thomas

Besked #2: Sv: Interview af Musimis ledelse
Klaus Alexander Seistrup
Position: Normal
Oprettet: 2007-02-11 19:16:46
I artiklen står bl.a.:

> Interessen for at portere sit nummer til Musimi er begrænset, og […]

Det er da ellers ikke det indtryk man får ved at følge forum her.

Mvh,
Klaus.

Besked #3: Sv: Interview af Musimis ledelse

Position: Normal
Oprettet: 2007-02-11 19:37:48

Nej, det er virker ikke som om Strømmen har Musimis forum som vigtigste informationskilde.

Besked #4: Sv: Interview af Musimis ledelse

Position: Normal
Oprettet: 2007-02-12 00:04:06
#2

Der er godt nok mange som har efterlyst mulighede igennem tiden, men de som følger bare lidt med i forumet ser jo at det nytter ikke noget at spørge efter muligheden. Så synligheden af, hvor mange det kunne være, er jo også kvalt (af admin stilen)

Der har også været studenterhjælpsordninger på tale for at kunne holde omkostningerne i ave - men Tellio vil ikke have mulighede i Musimi, og det er jo en anden sag, end manglende interesse hos brugerne.

Besked #5: Sv: Interview af Musimis ledelse
Thomas og Xiaofang Høyer
Position: Normal
Oprettet: 2007-02-12 05:21:37
"Musimi er for langt de fleste brugere en sekundær tjeneste" Naturligvis er "langt de fleste" ikke en pracis angivelse, og naturligvis har RS adgang til data jeg ikke har men alligevel:
Hvis 15090 nu antages at vare det samlede antal konti https://musimi.dk/index.php/terminated/stats ville jeg umiddelbart skyde pa at 1) konti uden positiv saldo, 2) konti med positiv saldo men uden 8cifret nummer og 3) konti med positiv saldo og 8cifret nummer men uden et eneste 8cifret nummer der ikke er sat op til dialtone, hver for sig udgjorde en procentandel der kunne talles pa en hand og at de tilsammen muligvis udgor en procentandel hvortil to hander skal i brug. Jeg nagter simpelthen at tro, at det skulle vare over halvdelen! (RS henviser kun til gruppe 2) eller muligvis implicit til gruppe 1) men "sekundar" er naturligvis et elastisk ord, for selv Herman ma vel siges at have musimi som sekundar tjeneste selvom han nok ikke er i nogen af de 3 grupper)
"Tellio er også den billigste og nemmeste tjeneste for den almindelige telefonikunde" Sa tror jeg dette land har bogstaveligt talt MILLIONER af ikke-almindelige telefonikunder!
En skam, at der ikke blev kastet lys over the basic question: Hvorfor kobte de musimi? (og implicit: Hvorfor beholder de musimi, nar nu tellioproduktet er sa uendelig meget bedre? :-)

Besked #6: Sv: Interview af Musimis ledelse
Arne Bolen
Position: Normal
Oprettet: 2007-02-12 13:26:01
> "Musimi er for langt de fleste brugere en sekundær tjeneste"

Det er nok sådant set helt korrekt. Men det er nogle vigtige handicap på Tellioproduktet som gør at man ikke ens kan overveje det:

1. Kunden tvinges til at bruge en ATA boks fra Tellio.

2. Tellioproduktet kan ikke bruges på egen ATA boks, IP telefon eller softphone.

Disse begrænsninger gør Tellioproduktet ubrugelig for rigtigt mange brugere. De som ikke ønsker bruge Musimi tvinges derfor til at vælge konkurrenter som Telsome, Redspot og andre.

Ingen af konkurrenterne i Danmark tvinger kunderne til at bruge udbyderens ATA boks, Tellio er alene om dette og det er nok noget Rune Strømmen bør tænke over.

Ved at have disse handicap mister Tellio mange kunder og det vil givetvis ikke gavne forretningen.

Besked #7: Sv: Interview af Musimis ledelse

Position: Normal
Oprettet: 2007-02-12 16:19:07

#5
>En skam, at der ikke blev kastet lys over the basic question: Hvorfor kobte de musimi? (og implicit: Hvorfor beholder de musimi, nar nu tellioproduktet er sa uendelig meget bedre? :-)

Det er noget af det vi er lidt/meget kede af at vi ikke fik spurgt om. Nu er overskriften jo fem skarpe og så er det ærgerligt at de alligevel ikke var så skarpe som vi troede, men det kan jo være at vi med de kommentarer der er kommet, vil vende tilbage til Strømmen med et par uddybende spørgsmål.

Besked #8: Sv: Interview af Musimis ledelse

Position: Normal
Oprettet: 2007-02-12 19:05:34
For mig at se er det første spørgsmål ikke så interessant, da jeg synes det giver sig selv. Det er en vækst-strategi på et marked i hastig udvikling. Man vil gerne have markedsandele hurtigt, og det opnås ikke gennem organisk vækst, derfor må man købe sig til det.

Det andet spørgsmål kunne dog være interessant at høre Rune Strømmen om.

Så vis interesse her eller på Voipbloggen, så skal vi nok "ringe" ham op igen. Jo flere der kommenterer, desto mere sandsyneligt eller uomgængeligt er det at han svarer.
http://www.voipbloggen.dk/5-skarpe-til-direktoeren-for-tellio-musimi-rune-stroemmen/

Vi har også lavet en lille poll, som måske kan hjælpe til at sprede lidt lys over, om Rune har ret i sin antagelse om at "Musimi er for langt de fleste brugere en sekundær tjeneste" Men poll'en går dog ikke på Musimibrugere kun, men hvis man registrerer sig og svarer, så kan vi skille Musimi-folk ud: http://www.voipbloggen.dk/voip-som-primaer-eller-sekundaer-telefoni/

Besked #9: Sv: Interview af Musimis ledelse
Arne Bolen
Position: Normal
Oprettet: 2007-02-12 22:47:43
> om Rune har ret i sin antagelse om at
> "Musimi er for langt de fleste brugere en sekundær tjeneste"

Jeg vil nok mene at Rune har ret i sin antagelse om at "Musimi er for langt de fleste brugere en sekundær tjeneste".

Men om han har ret eller ikke afhænger nok mere af hvad man mener med "de fleste brugere". Jeg er ret så sikker på at Rune med "de fleste brugere" mener noget helt andet end hvad læserne af Musimi forum og Voipbloggen mener.

Musimi er for de teknisk interesserede mens almindelige telefonbrugere ville holde sig langt væk fra Musimi. Tellio har derimod langt større muligheder for at sælge bland helt almindelige mennesker da Tellios koncept passer bedre.

Det med at blot modtage en boks og koble til strøm, internetledning og telefon er noget som tiltaler de almindelige telefonbrugere.

Alene en kig på Musimis sider vil få almindelige brugere til at løbe skrigende væk. SIP, kbit/s, G711, G729, RTP, DTMF, Codec, CID og lignende er det rene volapyk for almindelige telefonbrugere.

Tellio's websider er derimod betydeligt mere tiltalende for almindelige telefonbrugere. Tellio's websider koncentrerer sig om det som interesserer almindelige telefonbrugere mest og siderne er desuden nemme at læse og forstå.

Besked #10: Sv: Interview af Musimis ledelse
Thomas og Xiaofang Høyer
Position: Normal
Oprettet: 2007-02-13 05:06:06
#8
>markedsandele
Sa skulle telefin/telsome/goip (som primart/udelukkende benytter provisionerede ATAer) have varet kobt, for RS udtrykker jo netop INGEN interesse i musimikundesegmentet (han ser f.eks. ikke ud til at onske at kapre alle-teknisk-interessede-i-Danmark ved at vare lidt offensiv/innovativ, for det er da det eneste der IKKE har praget musimi siden jens' dage)
maske er det bare fordi jeg ikke er HAer :-) men jeg har stadig ikke fattet logikken i at lade valget falde pa musimi frem for f.eks. telefin...
#9
det du siger er at tellio ikke er til de teknisk interesserede, hvilket jeg er uforbeholdent enig i, men at du sa ekstrapolerer det til at betyde, at musimi KUN (min tilfojelse) benyttes af de teknisk interesserede, har vi simpelthen ikke data til at kunne udtale os skrasikkert om. (vi er nok mange, der som karsten har faet "de gamle" med pa musimi :-)
...men hvad har det med sekundar tjeneste at gore? vi ikke-almindelige telefonikunder (som jeg altsa stadig mener Danmark har millioner af pga. en ven/slagtning lige satter det op) benytter vel ikke nodvendigvis musimi som sekundar tjeneste! vi har maske ekspertisen til altid (undtagen ved kabelbrud og lign.) at kunne foretage udgaende kald, men det jeg i #5 provede at argumentere for var fornemmelsen af, at RIGTIG MANGE af de 15090 faktisk har musimi som primar indgaende teleselskab

Besked #11: Sv: Interview af Musimis ledelse
Peter
Position: Normal
Oprettet: 2007-02-13 11:48:00
Ja, super trist! Siden Telio overtog musimi, gik udviklingen HELT istå. Der var så mange spændende features der hele tiden poppede op på musimi. Man kunne modtage fax via emails, hurtigere end en almindelig faxmaskine; man kunne selv vælge hvad der blev spillet når forskellige ringede - noget som 3 først kom med nogle år senere, osv. Jens var så langt fremme i skoene, og der kom nye features hele tiden! men snøft nu er det hele væk! :(

Der gik helt cooporate i det, det gik ikke bare istå men gik tilbage, f.eks der blev lukket for portering osv. Træls!

Navnet Tellio ser også mere ud som en trykfejl, når det i Norge hedder Telio. Det ser simpelthen underligt ud på tryk, når man er vandt til at se navnet Telia, så ser Tellio ud som en trykfejl. Måske skal det læses Tell-io, ved det ikke, men selv deres navn er gak. For ikke at tale om deres logo, er det en 3 årig der har lavet det??

Tellio, sælg det tilbage til vores Jens!!!

Besked #12: Sv: Interview af Musimis ledelse

Position: Normal
Oprettet: 2007-02-13 12:06:44
Musimi vil aldrig kunne blive mere end et sekundært valg så længe der ikke kommer en reaktion på problemer af den art som i f.eks. https://musimi.dk/index.php/forum2/thread/forumid=1/id=6796/

Det mindste man kunne køre var at komme med en udmelding om at man er klar over problemet, men istedet er der bare tavshed, og heller ikke svar på Helpdesk ticket.

Det er helt OK at man ikke vil yde support på opsætning af folks udstyr, men når fejl helt klart skyldes forhold hos Musimi eller Song synes jeg det må være på sin plads med en udmelding fra Musimi.

© 2012 Musimi.dk | Personlige oplysninger | Service betingelser | Handelsbetingelser   Dankort logo Visa logo Visa Electron logo Eurocard/Mastercard logo JCB logo Maestro logo